Stare ale jare #1 – Co w trawie piszczy?

Pewnego dnia przeczytałam pewien komentarz na twitterze, że – cytując. „sezonowi fani Nicki Minaj, nie mają pojęcia o jej starych kawałkach”. Po dłuższym zastanowieniu się, przyznałam po części temu komuś rację. Dlaczego? Chyba dlatego, że często się ludziom wydaje, iż Starships czy Super Bass to jedyne kawałki Oniki. Zdaję sobie jednak sprawę, że wielu chce pozostać na etapie ‚radiowych hitów’ i wcale mi to nie przeszkadza. Są jednak tacy, którzy chcieliby poznać dorobek artystki a  jest on ogromny – jednak zakopany w czeluściach internetu.

Serię, która podejrzewam będzie ciągła się przez najbliższy rok (albo i dłużej) nazwałam „Stare ale jare„. Oldschoolowe kawałki, czasem słaba jakość dźwięku, mocne teksty – tak wyglądały pierwsze nagrywki. Czekała na sławę, która przyszła dopiero po kliku latach. Od czego by tu zacząć?

1. AUTOBIOGRAPHY (SUCKA FREE) 2008 rok

Autobiography to jeden z najpopularniejszych dawnych utworów Oniki. Powodem tego jest chyba podjęty temat piosenki. Raperka opowiada tu o m.in o aborcji, której dokonała. Media szybko podłapały temat i rozdmuchały całą sprawę.

Sam kawałek powstał na przełomie 2007 i 2008 roku. (Można go było znaleźć na oficjalnym mixtapie – Sucka Free) Podobno Minaj płakała, gdy pisała tekst, co nikogo chyba nie dziwi 🙂

2.Can Anybody Hear Me?  (Beam Me Up Scotty) – 2009 rok

Czy ją ktokolwiek słyszy? Teraz tak, ale jak było parę lat temu? Nicki pisząc tą piosenkę w swoim samochodzie, gdzieś na Brooklyńskim parkingu w Nowym Jorku opowiadała o trudach jakie musiała pokonywać każdego dnia, żeby zachłysnąć się sławą.
 „Nie jesteś jak Lauryn Hill – nie możesz śpiewać i rapować na tym samym krążku” 

Zarząd Def Jam Records bardzo się mylił, że ludzie nie zrozumieją ‚śpiewanego rapu’. Przez pewien czas Nicki słuchała się tej rady, ale kiedy się postawiła, zobaczyła, że jest to nieprawdą.

3. Don’t mess with (ThemeAddict: WWE The Music, Vol. 6) – 2004 rok

To są rdzenne i najgłębsze początki Oniki Maraj. Dopiero co powstała grupa HoodStarz, w której skład wchodził Safaree Samuels, Onika oraz LouStar.  Wtedy to wszystkie kawałki z Nicki były sygnowane jej oryginalnym nazwiskiem – MARAJ. Choć jakość dźwięku nie powala to usłyszymy tu parę ciekawych wersów. Pokazała, że się „Z nią nie zadziera

„Twój portfel ma anoreksję” czy „Zagram z głupkami jakbym grała w kółko i krzyżyk”  zaczęły przekonywać niektórych, ze ta laska rzeczywiście ma niewyparzoną gębę i jeszcze coś tym osiągnie! 🙂

Dodaj komentarz

Lub