Dyskografia

discography1

 Pink Friday

Debiutancki album raperki Nicki Minaj wydany 19 listopada 2010 roku przez wytwórnie: Young Money Entertainment, Cash Money Records, Universal Motown. W pierwszym tygodniu album sprzedał się w ilości 375 tysięcy kopii w Stanach Zjednoczonych. Album zadebiutował na 2 miejscu Billboard 200. Nicki Minaj jako jedynej raperce w historii udało się osiągnąć taki wynik w pierwszym tygodniu sprzedaży. W drugim tygodniu płyta okazała się być najlepiej sprzedającym albumem i numerem 1 na Billboard 200. Po raz kolejny Minaj tworzy historię. Jest to pierwszy album kobiety raperki, który zajął 1 miejsce na tej prestiżowej liście. Ostatecznie w Stanach Zjednoczonych album pokrył się 2x platyną (2,1 mln), w Australii platyną (70 tys.) oraz w UK platyną (600tys.). W 2011 roku album Pink Friday otrzymał nominację do nagrody Grammy w kat. „Best Rap Album”, jednak nie zdobył statuetki.  TTego samego roku raperka zdobyła nagrodę American Music Awards  w kat. „Favourite Rap/Hip-Hop Album” za Pink Friday.   Na płycie znalazły się wielkie osobistości takie jak: Eminem, Rihanna, Kanye West, Drake, Will.I.Am. Promocja nadchodzącego albumu zaczęła się od utworu „Massive Attack”. Wydano do niego klip, jednak po słabym zainteresowaniu utworu ostatecznie nie znalazł się na płycie.

 1 Czerwca 2010 roku wydano na singiel piosenkę „Your Love”. Był to bardzo dobry wybór. Utwór znalazł się na 14 miejscu Billboard Hot 100 oraz 1 miejscu US Hot Rap Song. Ostatecznie singiel  pokrył się platyną w USA, sprzedano 1.2 mln kopii.

3 Września 2010 roku kolejnym singlem została piosenka „Check It Out” (Feat. Will.i.am). Jednak była używana raczej do promocji twórczości Will.I.Am’a niż Nicki Minaj.

14 Września 2010 roku drugim oficjalnym singlem został utwór „Right Thru Me”. Piosenka znalazła się na 26 miejscu Billboard Hot 100 oraz na 3 miejscu US Hot Rap Songs. Singiel pokrył się złotem w USA, sprzedano ponad 500 tys. kopii.

7 listopada 2010 roku trzecim oficjalnym singlem została piosenka „Moment 4 Life” (Feat. Drake). Był to kolejny bardzo dobry wybór, ponieważ utwór bardzo dobrze poradził sobie na listach przebojów. Uplasował się na 13 miejscu Billboard Hot 100, 1 miejscu Hot Rap Songs oraz 1 miejscu  Hot R&B/Hip-Hop Songs. W UK singiel pokrył się srebrem, sprzedano ponad 200 tys. kopii. Natomiast w USA utwór pokrył się platyną, sprzedano ponad 2 mln kopii.

4 Kwietnia 2011 roku czwartym oficjalnym singlem został utwór „Super Bass”. Był to strzał w dziesiątkę. Dzięki temu wielkiemu hitowi o raperce usłyszał cały świat. Ludzie zwariowali na punkcie tego przeboju. Piosenka znalazła się na 3 miejscu Billboard Hot 100, 2 miejscu Hot Rap Songs oraz 3 miejscu US Rhythmic. W USA singiel pokrył się 8x platyną, sprzedano ponad 5 mln kopii, dzięki czemu Nicki stała się pierwszą solową raperką w historii, której udało  się osiągnąć taką sprzedaż.
W Australii utwór pokrył się 6x platyną, sprzedano 420 tys. kopii, w UK platyną (600 tys.) oraz w Nowej Zelandii platyną (15 tys.)

30 Sierpnia 2011 roku ostatnim singlem z płyty został utwór “Fly” (Feat. Rihanna).
Utwór nie powtórzył już tak spektakularnego sukcesu jak „Super Bass”.
Znalazł się na 19 miejscu Billboard Hot 100. W Stanach singiel pokrył się platyną, sprzedano ponad 1.5 mln kopii, w Australli platyną (70 tys.) oraz w UK srebrem (200 tys.)

 


discography2

 Pink Friday: Roman Reloaded

Drugi, studyjny album amerykańskiej raperki Nicki Minaj. Album wydany został 3 kwietnia 2012 przez wytwórnie Young Money Entertainment, Cash Money Records i Universal Republic Records. Jest to zupełnie inny album od poprzedniego. Pojawia się tu bardzo dużo elektroniki, a raperka postanowiła pomieszać różne style muzyczne. Poza rapem można tu odnaleźć pop, dance jak i R&B. Krytycy mieli mieszane odczucia co do tej płyty. Nie przeszkodziło to jednak, aby osiągnęła wielką popularność. Płyta „Pink Friday: Roman Reloaded” w pierwszym tyg. sprzedała się w ilości 253 tys. przez co zadebiutowała na  1 miejscu Billboard 200. Ostatecznie album pokrył się platyną w USA i Irlandii, sprzedano 1 mln kopii (USA), 15 tys. (IRL). Natomiast złotem pokrył się w Australii (35 tys.), Japonii (100 tys.), UK (242 tys.) i nawet w Polsce (10 tys.). W 2012 roku był to najlepiej sprzedający się album Rap/Hip-Hop w Stanach Zjednoczonych. Raperka za krążek wygrała takie nagrody jak:
-American Music Awards w kat. „Favourite Rap/Hip-Hop Album”
-Billboard Music Awards w kat. “Top Rap Album”
Na płycie pojawili się m.in. Cam’ron, Rick Ross, 2 Chainz, Lil Wayne, Nas, Drake, Young Jeezy, Chris Brown, Bobby V, Beenie Man.

14 Lutego 2012 roku pierwszym, oficjalnym singlem został utwór „Starships”. Piosenka stała się największym hitem w karierze raperki. Singiel był w Top 5 w ponad 15 krajach oraz stał się jednym z najlepiej sprzedających się singli wszechczasów. Raperka po raz kolejny tworzy historię na liście Billboard. Kawałek „Starships” był w Top 10 Billboard Hot 100 przez 21 tygodni. Utwór uplasował się na 5 miejscu Billboard Hot 100. Łącznie na całym świecie utwór rozszedł się w ilości 7.2 mln kopii. USA 6x platyna (4.5 mln), UK platyna (864 tys.), Australia 6x platyna (420 tys.) Japonia platyna (250 tys.) Szwecja 3x platyna (120 tys.) Nowa Zelandia 2x platyna (30 tys.), Szwecja, Włochy platyna (30 tys.) oraz Belgia, Dania platyna (15 tys.)

13 Marca 2012 roku drugim, oficjalnym singlem został utwór „Right By My Side” (Feat. Chris Brown) Piosenka jest balladą w stylu R&B, jednak znajdują się elementy popu i hip hopu.Singiel nie zrobił już tak wielkiego zamieszania. Uplasował się na  51 miejscu Billboard Hot 10.

29 Maja 2012 roku trzecim, oficjalnym singlem został utwór „Beez In The Trap” (Feat. 2 Chainz)Tym razem Onika stawia na Hip-Hopowe brzmienie. Piosenka była na 48 miejscu Billboard Hot 100, 7 US Hot R&B/Hip-Hop Songs. W USA pokrył się platyną, sprzedano ponad 1 mln kopii.

12 Czerwca 2012 roku czwartym, oficjalnym singlem zostaje utwór „Pound The Alarm” – Kawałek w stylu Electro-dance. Utwór był na 1 miejscu US Hot Dance Club Songs, 15 Billboard Hot 100 oraz 3 US Rhythmic. Singiel pokrył się platyną w USA (1.3 mln), 2x platyną w Australii, złotem w Nowej Zelandii (7,5 tys.) oraz srebrem w UK (200 tys.).

15 Sierpnia 2012 roku ostatnim singlem zostaje utwór „Va Va Voom”.

 


discographyreup

Pink Friday: Roman Reloaded The Re-Up

Reedycja drugiego albumu “Pink Friday Roman Reloaded”. Album został wydany 19 Listopada 2012 roku. Krążek nie odniósł wielkiego sukcesu. W pierwszym tygodniu sprzedał się w ilości zaledwie 36 tys. kopii w USA co dało mu 27 miejsce na Billboard 200, 3 Top Rap Album oraz 4 Top R&B/Hip Hop Albums. Onika za słabą sprzedaż obwinia brak dostępności albumu w największych sklepach. Oprócz utworów z poprzedniego albumu, znajduje się 7 nowych oraz DVD, które pokazuje kulisy koncertów, gal itd.
Tym razem raperka postawiła na rap. Krążek zebrał pozytywne recenzje od krytyków muzycznych. Na nowych utworach pojawili się tacy goście jak: Ciara, Parker, Lil Wayne, Tyga, Brinx oraz Cassie.

13 Sierpnia 2012 roku singlem promocyjnym został utwór “The Boys” (Feat. Cassie). Niestety nie odniósł on większego sukcesu. Nie znalazł się nawet na Billboard Hot 100.

3 Listopada 2012 roku singlem został utwór “Freedom”.Raperka wystąpiła z tym singlem podczas gali American Music Awards 2012. Utwór dotarł na 43 miejsce Billboard Hot 100,  6 US Hot R&B/Hip-Hop Songs oraz 4 UK R&B. Piosenka sprzedała się w ilości 491 tys. Do tego utworu również nagrano teledysk, które emitowały nawet polskie stacje takie jak ESKA TV czy 4fun.tv

 16 kwietnia 2013 roku ostatnim singlem został utwór „High School” (Feat. Lil Wayne) Nicki wraz z Lil Waynem wykonali ten kawałek podczas gali Billboard Music Awards 2013. W Stanach Zjednoczonych pokrył się złotem, sprzedano ponad 500 tys. kopii

 

 


discography3

The Pinkprint

Trzeci studyjny album Nicki Minaj. Został wydany w grudniu 2014 roku, w wytwórni Young Money, Cash Money Records oraz Universal. Jest to najbardziej osobisty krążek jaki kiedykolwiek wydała raperka. Artystka w swoich tekstach pisze o swoich przeżyciach m.in. aborcji, którą wykonała w wieku 16 lat, ale także o 14-letnim związku ze swoim partnerem. Album spotkał się z pozytywnym uznaniem od krytyków muzycznych oraz fanów.

Większość stwierdziła, że jest to najlepszy album jaki Nicki Minaj wydała. „The Pinkprint” ma być odpowiedzią na słynny album Jay-Z „The Blueprint”, który zapisał się w historii hip-hopu. Nicki chciała stworzyć podobne dzieło, które stało by się symbolem dla kobiet, które próbują swoich sił w świecie rapu. W pierwszym tygodniu sprzedaży płyta sprzedała się w ilości

244 tys. (+ streaming) co dało jej 2 miejsce na Billboard 200. Onika po raz kolejny bije rekordy. Album „The Pinkprint” był numerem 1 na Itunes w 20 karajach jednocześnie. Artystka jest pierwszą raperką w historii, której udało się to osiągnąć. Mało tego, Nicki Minaj jest jedyną raperką w historii, której udało się być globalną gwiazdą Itunes  #1.
Raperka do współpracy zaprosiła takich artystów jak: Beyonce, Skylar Grey, Drake, Lil Wayne,  Meek Mill,Chris Brown, Lunchmoney Lewis, Ariana Grande, Jeremih, Jessie Ware.
Promocja nadchodzącego albumu zaczęła się od utworu „Lookin Ass Nigga”. Wydano do niego klip, jednak ostatecznie kawałek trafił na płytę wytwórni Young Money „Rise Of An Empire”.

21 Maja 2014 roku pierwszym, oficjalnym singlem zostaje utwór „Pills N Potions”
Utwór przyjął się z pozytywną recenzją ze strony fanów jak i muzyków. Raperka zaprezentowała piosenkę  podczas gali BET Awards 2015. Utwór dotarł na 24 miejsce Billboard Hot 100. Singiel pokrył się złotem w USA (622 tys.) oraz platyną w Australii (70 tys.)

4 Sierpnia 2014 roku drugim, oficjalnym singlem zostaje utwór „Anaconda” Jest zupełną odskocznią od pozostałych utworów na płycie. Raperka nagrała do niego  kontrowersyjny klip, o którym gadał cały świat. Artystka po raz trzeci bije rekord VEVO. W ciągu 24 godzin, klip miał 19.6 mln wyświetleń.  Utwór w bardzo szybkim czasie dotarł na 1 miejsce Itunes US.  Znalazł się na 2 miejscu Billboard Hot 100, 1 US Hot R&B/Hip-Hop Song.
Singiel pokrył się 2 platyną w USA (2 mln), Australii (70 tys.), złotem w Szwecji (20 tys.) i Nowej Zelandii (7.5 tys.) oraz srebrem w UK (200 tys.)

28 Października 2014 roku singlem zostaje utwór „Only” (Feat. Drake, Chris Brown, Lil Wayne) W tym utworze Onika odgrywa drugoplanową rolę, pojawia się zaledwie nie całą minutę w kawałku. Niektórzy fani nie kryli z tego powodu oburzenia. Kawałek dotarł na 12 miejsce Billboard Hot 100, 1 US Hot R&B/Hip-Hop Songs. Singiel pokrył się platyną w USA, sprzedano ponad 1 mln kopii.

16 Listopada 2014 singlem promocyjnym zostaje utwór „Bed Of Lies” (Feat. Skylar Grey)
Jest to ballada, która łączy hip-hopowe zwrotki Nicki ze wspaniałym głosem Skylar.
Kawałek utworu został przedstawiony na gali MTV EMA 2015. Następnie tą piosenką panie promowały album „The Pinkprint” swoimi występami w TV. Singiel pokrył się platyną w Australii (70 tys) oraz złotem w Nowej Zelandii (7.5 tys.)

 

 

Dodaj komentarz

Lub