Biografia

Imię i Nazwisko rodowe: Onika Tanya Maraj
Data narodzenia : 8 grudnia 1982r
Ojczyzna: Trynidad i Tobago
Aktualne miejsce zamieszkania: Miami, Stany Zjednoczone
Imiona rodziców: Carol i Robert Maraj
Rodzeństwo: Jelani, Micaiah, Ming.


Nicki Minaj urodziła się jako Onika Tanya Maraj 8 grudnia 1984r. w Saint James w małym, wyspiarskim państwie – Trynidad i Tobago. Do lat 5 zamieszkuje u swojej babci, która zastępuje jej rodziców. Wyjechali oni w poszukiwaniu zarobku do Stanów Zjednoczonych. Carol Maraj – uznała, że sytuacja jest na tyle dobra, aby Onika mogła przyjechać do Nowego Jorku na stałe.
Rodzina Minaj osiadła w południowej części dzielnicy Jamaica, Queens. Nicki nie wspomina swojego dzieciństwa dobrze. Uważa, że było wypełnione uzależnieniami ojca, biedą, przemocą i strachem. Wielokrotnie opowiadała o tym jak Robert Maraj próbował zabić żonę oraz podpalić dom.
Po zakończeniu Elizabeth Blackwell Middle School, młoda Onika dostaje się do prestiżowej szkoły, gdzie uczy się grać na klarnecie oraz gra w sztukach teatralnych. To właśnie aktorstwo a nie muzyka były jej pierwszą, główną pasją.
Marzyła o śpiewaniu, dlatego postanowiła wziąć udział w naborze na kierunek muzyczny, jednak pech chciał, że w dniu przesłuchania straciła głos.
Brak propozycji propozycji od teatrów, kina i agentów spowodował, że nastoletnia Onika wylądowała w restauracji Red Lobser, serwując dania. Sama przyznaje, że nie była dobrą pracownicą, bo w krótkim czasie zwolniono ją z co najmniej 15 stanowisk takich jak kierownik biura, obsługa klienta czy asystent administracyjny.

collage200

rok 2004 – 2007:

Szukając przepisu na sukces, Nicki Minaj wraz z trzema kumplami (Scaff Bezzy, Lou$tar, 7even Up)  stwarza rap grupę o nazwie „Hoodstars”. Niestety pomysł okazał się klapą. Co prawda wspólnie nagrali kilka kawałków m.in „Don’t Mess With” czy „Laa Dee Daa De”, jednak Minaj wiedziała, że jeśli chce być sławna, musi działać sama….

Założyła konto na MySpace , rozsyłała swoje demo do różnych wytwórni. Często wspomina, że zamykano przed nią drzwi, a każdy mówił jej, że nie nadaje się na raperkę. Dzięki wytrwałości i dążeniu do sukcesu dostrzegł ją Fendi – przewodniczący Dirty Money Entertainment. Szybko się z nią skontaktował, podpisał kontrakt i przyjął do wytwórni. W tym czasie ówczesna „Nicki MARAJ” zmieniła swoje nazwisko na „MINAJ”. Warto dodać, że słowo „MINAJ” czytane jako „Ménage (à trois)” oznacza ‚trójkącik’ w jęz. hiszpańskim.
„Fendi podrzucił mi ten pomysł, bo uważa, że mam wyuzdany flow!”.
 rok 2007-2009:
collage2007

Kariera raperki nabiera tempa. w 2007 roku na ulicach pojawia się mixtape „Playtime is over”, który zrobił szum wśród nowych słuchaczy. Zdobywa pierwszych fanów.  Kolejny mixtape „Sucka Free” też nie pozostał bez odpowiedzi. To dzięki tym dwóm wydaniom raperka zdobywa pierwszą w życiu nagrodę w 2008 roku – UNDERGROUND MUSIC AWARDS i zaczyna pojawiać się w mediach.

collage2008
Początkująca celebrytka nie osiada na laurach. Tuż po gali, w 2009 roku fani dostali kolejny mixtape – Beam Me Up Scotty. W tym czasie w Nicki potencjał dostrzega  raper światowego formatu – Lil’ Wayne. Zauroczony postacią raperki postanawia ją przyjąć do swojej wytwórni – Young Money Entertainment. To był kluczowy moment w karierze.  Nicki przeczuwa, że usłyszy o niej nie tylko Ameryka, ale i cały świat!
collage2009
Wers w utworze „Roger That” okazał się komercjalnym sukcesem.  Sam utwór uplasował się na #2 miejscu listy Billboard. Wydaje się, że znalazła przepis na to jak być sławną. Zaczęła nagrywać kolaboracje z artystami różnego gatunku. Chciała dotrzeć do większej ilości ludzi.  Wyróżniała się perukami i strojami po to aby ją zauważono i zapamiętano. Pojawiła się u Mariah Carey, Trey Songz’a, Will.I.Am’a, Drake’a,  Lil Wayne’a, Seana Garetta czy Ludacrisa.
collage2010
W 2010 roku ukazał się pierwszy studyjny album raperki – „PINK FRIDAY” –  z takimi singlami jak „Your Love” , „Massive Attack”, „Check It Out”, „Moment 4 Life”, „Right Tru Me”.
Nicki Minaj stała się najgorętszą raperką w grze i zaczęła bić kobiece rekordy w rapie

Jako jedyna miała aż 7 singli jednocześnie na liście Billboard i jako jedyna kobieta została dołączona do MTV „Annual Hottest MC List” . Sam album sprzedał się w ilości ponad 340 tys kopii w pierwszym tygodniu, a ostatecznie osiągnął status platyny po miesiącu od wydania.

collage2011
w kwietniu 2012 roku na półkach sklepowych pojawił się krążek „Pink Friday: Roman Reloaded”. Podobno Nicki dostała wolną wolę, tzn. mogła wybierać bity i  wybierać piosenki – to ona była tu szefem i ona decydowała jak będzie wyglądać drugi album. „Starships”, który jest singlem promującym krążek stał się najlepiej sprzedającym singlem w Wielkiej Brytanii. To wydanie wspierały także „Right By My Side” , „Beez In The Trap” , „Pound The Alarm”,  „Stupid Hoe”, „I Am Your Leader”.
 collage2012
Już w listopadzie 2012 fani otrzymali kolejną dawkę muzyki od Nicki Minaj. Album będący re-edycją poprzedniego, nazwany Pink Friday: Roman Reloaded The Re-Up
posiadał kilka nowych piosenek o nieco innym zabarwieniu niż dotychczasowe. Ogromnym sukcesem cieszyło sie „Freedom” oraz „High School”.
 collage2013

w 2014 roku wydany został  „The Pinkprint”
. Jak mówi sama raperka – chciała aby tematem przewodnim był rap ‚z krwi i kości’. Nicki poruszała w piosenkach ciekawe i trudne tematy. W tym czasie przeżywała zawód miłosny  –  właśnie skończył się jej 13 letni związek z Safaree Samuelsem (SB). Słychać to w kawałkach takich jak: The Crying Game czy I Lied. Połączenie śpiewu z melancholijną linią melodyczną sprawia, że wiele ludzi identyfikuje się z tekstami utworów.
collage2014-2015-2016
 Nicki rozpoczyna kolejny etap w życiu. Jej związek z Meek Millem rozkwita. W  2015 i 2016 roku Nicki pracuje w studio nagraniowym nad nowym brzmieniem. Fani nie mogą się już doczekać czwartego albumu artystki, a ich apetyt podsycają nowe kolaboracje, w których Onika bierze udział („Down in the DM (REMIX)” z Yo Gotti, „Don’t Hurt Me” DJ Mustard i Jeremih czy „Side To Side” ze światowej sławy piosenkarką Arianą Grande) oraz nowe bity, które udostępniają kolejni producenci (przesłuchaj; przesłuchaj).

Dodaj komentarz

Lub